The Works “Splash of Passion – Mind Altering” Featured Artist Exhibits

Gary Delaney and Gerry Rasmussen, “MonuMental Comix Studio,” Sir Winston Churchill Square.

Bill Damur, “Cartet,” Churchill Square.

Wei Yew, “The Photography of Wei Yew,” Thornton Court Hotel, #1 Thornton Court.

Helen Delacretaz, curator, “Habitat: Canadian Design Now,” Design Pavilion, 10230 Jasper Avenue.

John Grande, curator, “Nature as Capital,” Design Pavilion.

Shawn Pinchbeck, “Sonic Spaces – The Kinetics of Sound,” Design Pavilion.

Geoffrey Lilge, “Furniture Design in Edmonton – A Contemporary Survey,” Design Pavilion.

 

Dave Goulden and Tony Leong, “Cyber Cell,” Design Pavilion.

Alison Miyauchi, curator, “Worth a Thousand Words; Contemporary Alberta Illustrators,” Design Pavilion.

Iain Baxter, “Techno Compost,” Design Pavilion.

Carol and Richard Selfridge, “Illusionistic Formal Vessels: Figurative Majolica and Wood-Fired Stoneware,” The Fairmont Hotel Macdonald, 10065 100 Street.

Jeff Holmwood, “Forged/Blown Series,” Crowne Plaza Chateau Lacombe Edmonton, 10235 101 Street.

Maxwell Bates, Dorothy Knowles, John Snow, Les Graff, Illingworth Kerr, W.L. Stevenson, and Jim and Marion Nicoll, (Gordon Snyder curator), Capitals Restaurant, Sheraton Grande Edmonton Hotel, 10235 101 Street.

Les Graff, “Paintings and Studies,” Café Express, 10235 101 Street.

John Graham, “Visions From The Tempest,” Edmonton Journal, 10006 101 Street.

Denton Fredrickson, Brian McKenna, Robyn Moody, Michael Campbell, David Hoffos, and Mary Anne McTrowe, (Kay Burns curator), “Lethbridge Connection: Electronic and Media Arts,” Edmonton City Centre East, 101 Street and 102 Avenue.

Byron McBride, “Built Strong Like Fish,” Edmonton City Centre West, 10200 102 Avenue.

Carl Savignac, “Birds In Their Elements,” Manulife Place, 10180 101 Street.

Jimmy Golden, “New Calligraphy and Carvings,” Commerce Place, 10150 Jasper Avenue.

Natali Rodrigues & Erin Yarosh, “Unexpected Landscapes / Carney says ‘Guess the Country Win a Dolla!’ Commerce Place.

Isla Burns and Catherine Burgess, “Spirit and Matter,” Commerce Place.

Christine Comeau, “Preimpression Historique ou Impression Prehistorique,” Scotia Place, 10060 Jasper Avenue.

Works to Work Artists, “The Works Project III,” Bank of Montreal, 10199 101 Street.

Mary Jo Major, “Blaze of Colour,” Rigoletto’s Café, 10068 108 Street.

Terry Malanchuk, “Looking at Onion Domes,” Grant MacEwan College, 10700 104 Avenue.

LeeAnne Pellerin, “Gabriel,” Billboard, 103 Avenue & 102 Street.

 

Featured Community Arts Groups, Post Secondary Institutions, Art OrganizationsWorkshops

Media Art & Design Exposed in Edmonton (M.A.D.E.), “Street Furniture’s Charette,” Churchill Square.

Kevin Kunce, workshop leader, “Boarder Art,” Churchill Square.

Origami Workshops, Friends of Folding, Churchill Square.

“Public Dreams Puppet Extravaganza,” Churchill Square.

Lynette Maurice & Cindi Zuby, “Lantern Making Workshop,” City Hall, #1 Sir Winston Churchill Square.

Edmonton and Area High School Photographers, “Snapshots: The Culture of Downtown,” City Hall.

Edmonton Public Schools, “Best of High School Porfolio Award Exhibit,” Kids in the Hall Bistro, City Hall.

University of Guelph students, “Times Eight,” Stanley Milner Public Library, #7 Sir Winston Churchill Square.

Connect Four, “Field of Vision,” Stanley Milner Public Library.

University of Alberta students, “Painting as an Open Field,” Stanley A. Milner Library.

Unversity of Lethbridge Student Art Society, “Take,” Citadel Theatre, 9828 101A Avenue.

Canada Day Poster Challenge, Canada Place, 9700 Jasper Avenue.

Edmonton’s Weaver’s Guild, “Conceptional Waters,” Shaw Conference Centre, 9797 Jasper Avenue.

Boreal Electroacoustic Music Society (BEAMS) Concert.

La Société francophone du Centre d’arts visuals de l’Alberta, “Jazz’Art.”

Art of CAD, Giuseppe Albi, coordinator, Design Pavilion.

University of Alberta Industrial Design Students, “P3: An exhibition of Planning, Process, and Production of a body of student work,” Design Pavilion.

University Faculty of Extension Students, “Butcher, Baker, Candlestick Maker: Works of the Graduating Class of the Faculty of Extension,” Works Gallery Commerce Place, 10150 Jasper Avenue.

Broad Reach, “Doing Lunch,” Scotia Place, 10060 Jasper Avenue.

Society of Northern Alberta Print Artists (SNAP), Libby Hague, “905/our Town;” Marianne Sinkovics, “Self Storage,” Great West Saddlery Building, 10137 104 Street.

Alberta Craft Council, ACAD Graduates from the Glass, Jewellery and Metals Department, “Adorn and Protect – body objects that nurture, safeguard, strengthen or defend,” 10186 106 Street.

Latitude 53 Centre for Contemporary Visual Culture, Marie-Suzanne Desilets and Jean-Francois Prost, “Uninvited Guests;” Shelley Rothenburger“ProjEx Room: The I Accept Myself Series,” 10248 106 Street.

Harcourt House Arts Centre, “15th Annual Members Show,” “11th Annual Naked Show,” 10215 112 Street.

Visual Arts Alberta Gallery, “Fibre Works,” 10215 112 Street.

University of Alberta, Students and Staff, “Lines of Site 2003: Confluent Visual Cultures,” Fine Arts Building (FAB) Gallery, 112 Street and 89 Avenue.

Unversity of Alberta Hospital, Free Spirits Group, “Fantasy in Fibre, McMullen Gallery, 8440 112 Street.

The Paint Spot, Myken Woods and Liu Landing, “Clear Confusion;” Linda Ould and Jill Hiscox, “New Works,” Fringe Gallery, 10516 82 Avenue.

P.I.T.S. Gallery, Rina Chan, Kim Croswell, Tamara Maggio, Jessica Martens, Stacey Martz, Laura St. Pierre, and Anna Szul, “Altered Contexts,” 10154 103 Street.

La Societe francophone du Centre d’arts visuels de l’Alberta, 9103 95 Avenue.

Edmonton Art Gallery, “Soundtracks,” #2 Sir Winston Churchill Square.